Choć ogród przepełniony kwiatami i zachwyca nas bogactwem kolorów, warto pomyśleć aby równie imponująco wyglądał puźną jesienią czy zimą. Zapominamy, że zimowa sceneria w ogrodzie może nas również zachwycać i to nie tylko przykryta bielą puszystego śniegu.
Posadźmy gatunki o ozdobnej korze, poskręcanych fantazyjnie czy kolorowych pędach. Mamy do wyboru derenie białe, rozłogowe, brzozy, wierzbę babilońską, inaczej mandżurską czy leszczynę (Corylus avellana) 'Contorta’.
Pamiętajmy, że sadząc gatunki efektowne w okresie zimowym trzeba im zapewnić odpowiednie tło. Krzewy o barwnych pędach lub kolorowych owocach warto posadzić na tle drzew o jasnej korze lub dla kontrastu obok ciemnozielonych roślin iglastych lub zimozielonych.
Na wielu krzewach dekoracyjnie komponują sie owoce, które staną się pokarmem dla ptaków w okresie zimowym. Są nimi między innymi czerwone kuleczki wiszące na gałązkach jarzębiny, czy żółte, pomarańczowe lub czerwone owoce ogników szkarłatnych. Jakże delikatne czerwone lub pomarańczowe owoce irgi i intensywnie czerwone owoce cisów, pięknie kontrastujące z ciemną zielenią igieł tego iglaka.
Nie sposób zapomnieć o miechunce, berberysie, kalinie koralowej. Jeśli dysponujemy większą powierzchnią warto wybrać i posadzić rokitnika pospolitego czy różę pomarszczoną. Interesującym dodatkiem do kompozycji są rośliny kwitnące zimą i na przedwiośniu. Można wykorzystać kolorowe ciemierniki i wrzośce krwiste.
Oczary, których kwiaty mają barwę żółtą, pomarańczową lub czerwoną i frędzelkowate płatki oraz leszczyny o żółtych, zwisających kotkach pojawiających się już w styczniu. Ze względu na osiągane rozmiary potrzebują sporej ilości miejsca i najładniej wyglądają sadzone pojedynczo.
Nie bez znaczenia jest również pozostawienie jesienią na rabatach kęp traw lub kwiatostanów krzewów. Choć niektórzy uważają je za nieciekawe „badyle”, pokryte śniegiem lub skrzącym się w promieniach słońca szronem nabiorą romantyzmu i malowniczego piękna, dodając uroku zimowemu ogrodowi. Grupą roślin idealnie sprawdzającą się w tej roli są trawy ozdobne. Na zimowych rabatach wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się kwiatostany miskantów, trzcinników czy rozlpenicy japońskiej, które nie tylko zdobią ogród, ale też chronią korzenie tej delikatnej rośliny przed przemarznięciem.
Zasuszone główki pękate, pomarańczowe owocostany miechunki rozdętej prezentują się naprawdę pięknie.
Pod śnieżną kołdrą nawet brązowe kwiatostany hortensji, wyglądają interesująco