Zapomniane rośliny ogrodów

Myśląc o swoim wymarzonym ogrodzie chcemy, żeby były w nim rośliny inne niż w najbliższym sklepie ogrodniczym, czy centrum handlowym. Szukamy egzotycznych roślin, które często są trudne w pielęgnacji i uprawie.  Warto przypomnieć sobie rośliny, które zdobiły ogródki naszych babć, czy niejeden z nas  pamięta je z dzieciństwa. Rośliny te są często łatwe w uprawie, a przede wszystkim mają swój urok, którego szukamy, i który nas tak często w ogrodzie zachwyca.  

Chciałabym przybliżyć Wam kilka z nich.

Któż z nas nie pamięta byliny o nazwie Asparagus officinalis – szparag lekarski, który jako roślina uprawna rozpowszechniona została na całym świecie. Dwojakie zastosowanie tej zapomnianej byliny ogrodowej warto odkryć na nowo.

Jest ceniona jako warzywo ze względu na swoje walory smakowe i lekkostrawność oraz posiada walory lecznicze, przy czym jadalne są młode pędy zwane zwyczajowo szparagami lub wypustkami szparagów. Różna barwa wypustek wynika z różnego sposobu uprawy – zielone wypustki wyrastają nad powierzchnię gruntu, a białe rosną przysypane ziemią.

Drugie zastosowanie to właśnie efekt dekoracyjny. Gdy pozwolimy jej rosnąć stworzy przepiękną delikatnie zieloną wiechę, która kwitnie  od maja do lipca. Jest rośliną którą zapylają pszczoły. Po zapyleniu wytwarzają się owoce, które nabierają czerwonej barwy.
Roślinę tą możemy wkomponować w ogrodzie wśród innych bylin, gdyż osiąga wysokość 1,5 nawet do 2 m oraz wykorzystywać do kompozycji na kwiat cięty. Jest rośliną długowieczną i możemy cieszyć się nią w ogrodzie nawet 15 – 18 lat.

 

Warto sobie przypomnieć o delikatnej wręcz tworzącej biała mgiełkę w kompozycjach gipsówce czyli Łyszcu wiechowatym - Gypsophila paniculata.

gipsówka
Jest to bylina z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Rozgałęziające się silnie łodygi są nagie a na górze rośliny rozwijają się w dużych ilościach  delikatne małe, białe lub jasnoróżowe kwiaty tworząc urokliwą białą chmurkę Lubi stanowiska słoneczne, ciepłe i suche. Preferuje podłoża przepuszczalne, niezbyt bogate w składniki pokarmowe  o odczynie zasadowym. Nie lubi gleb ciężkich i wilgotnych.
Gipsówka wiechowata dobrze wygląda sadzona w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. Możemy tworzyć z niej kompozycje w rabatach czy sadzić w formie obwódek. Nadaje lekkości ogrodowi, szczególnie jeśli znajduje się w nim dużo roślin o intensywnej barwie kwiatów. Można wykorzystać ją we florystyce do tworzenia suchych kompozycji.

gipsówka 2

 

Kolejną grupą roślin, o których warto sobie przypomnieć i wkomponować w ogród są róże.
Na początku warto przypomnieć sobie trochę historii o tych pięknych, królewskich kwiatach.
Początkowo przenoszono okazy dziko rosnących róż do ogrodów arystokracji, czy ogrodów klasztornych i tam je pielęgnowano. W wieku XVIII zaczęto krzyżować ze sobą gatunki pochodzące z różnych zakątków świata, min. z dalekiej Azji. Obecnie mamy do dyspozycji tysiące odmian podzielonych na grupy. Doświadczeni ogrodnicy często jednak polecają do ogrodów "stare róże". Mają one formę malowniczych krzewów o szerokim pokroju i łukowato wygiętych pędach, na których obficie pojawiają się intensywnie pachnące kwiaty - niektóre z nich są pojedyncze, ale częściej bywają pełne lub półpełne. To właśnie z kwiatów należących do tych grup otrzymuje się słynny olejek różany, a także wonną konfiturę.

 

Jedną z takich odmian jest  odmiana  Róży  stulistnej (Rosa ×centifolia) – jej historia sięga XVI w  a jej powstanie zawdzięczamy Francji. I nie jest przesadą, że nazywamy ją  kwiatem francuskiej urody.

Róża stulistna wnosi do ogrodu nie tylko piękny i intensywny zapach, ale też odporność na mróz czy choroby, które tak często dziesiątkują współczesne odmiany róż. Należy jednak pamiętać, że  żadna roślina czy krzew  nie zadba sam o siebie.
Nasza bohaterka  cechuje się różowymi lub czerwonymi  kwiatami, którymi krzew ten obsypuje się każdego roku. Pod ich ciężarem kolejne pędy krzewu uginają się tworząc zwartą zasłonę płatków, która stanowi o prawdziwym pięknie tych róż. Chociaż kilka kwitnących w  ten sposób krzewów potrafi oczarować każdego, nie tylko ogrodnika.

Autor: mgr inż. Agata Konior

Zdjęcia https://byliny.farm

 



Zaprojektujemy i wykonamy dla Ciebie przepiękny ogród

Zapraszamy do kontaktu:

kontakt